Bumerang - Yazarkafe
 
  • With Rify

DOĞRU MU YANLIŞ MI?

Neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar vermek kimin görevi? Doğruyla yanlış kişiden kişiye değişen şeyler mi? Kişiden kişiye göre değişiklik gösteren her şeyin birden çok doğrusu mu var, yoksa doğrusu veya yanlışı yok mu? Karar verirken doğru karar verip vermediğini yaşayarak mı anlayabilirsin, öncesinde doğrusu zaten belli midir?

Karar vermek, özellikle de doğru kararı vermek oldukça zor bir davranıştır genelde. İnsanın en çok strese girdiği, kendini en çok sıktığı ve gerilmesene sebep olan dönemler çoğunlukla karar verme aşamasında olduğu dönemlerdir.

Verilen kararları, küçük kararlar ve büyük kararlar olarak kategorize bile eder insanlar. Küçük kararlar olarak görünen ve daha basit düşünme yollarıyla verilen kararlar gerçekten küçük müdür? Verilen en ufak kararın ne gibi değişikliklere yol açacağını asla bilemezsin ki ufacık verdiğin kararla hayatlarla hatta kendi hayatınla bile oynarsın. Bir hayata ufacık bile bir etkide bulunuyorsan, bu düşündüğün kadar basit bir şey değildir. Gelelim bu kararların doğruluğuna.


Yaşayarak görmek, kararın doğruluğunu anlamak için en etkili yol olarak görülür. Bir olay üzerinde düşünürsün, karar verirsin, uygularsın ve etkilerine maruz kalırsın. Bunları yaparken doğru olanı yapmaya gayret edersin ve kararının etkisini gördüğünde, doğru olup olmadığını değerlendirirsin.

Peki diğer seçenekler? O kararı verirken elediğin onlarca seçeneği hiç yaşamadan, etkilerini görmeden onların yanlış olduğunu düşünüyorsun. Belki gerçekten içlerinde daha iyi bir etkiye sahip seçenek yoktu ama belki de vardı. Diyelim ki vardı, verdiğin karar otomatik olarak yanlış karar mı oluyor yoksa daha az doğru karar mı? Eğer doğruluk varsa, dereceler halinde mi vardır? İnsandan insana değişiklik gösteren doğruluk, şimdi de kendi içinde de mi değişiklik gösteriyor? Şimdi de varsayalım ki, verilen kararın sonucu kötüye gitti. O zaman da yanlış kararı verdiğini düşünecektir insan ancak ya diğer seçenekler daha kötü bir sonuca sahiplerse? Kötü şeylere vesile olan kararın aslında doğru karar mı olacak o zaman? Bunların sonucu olarak; daha az yanlış doğru, daha az doğru da yanlış mı?


Evet doğruluk değişkenlik gösterir ancak bu kişiden kişiye göre değil, zamandan zamana göredir. Doğruluk zamana bağlıdır. Bazen doğru olan şey, bazen yanlıştır ki bu da zamanın ilerleyişiyle ilgilidir. Kısacası doğruluk zamana bağlıdır. Zaman ise sürekli değişir. Bu, doğruluğun da sürekli değiştiğini gösterir. Sabit bir doğru belirlenemez ancak o ana göre değerlendirilebilir. Bir kararının da doğruluğu zamanın ilerleyişine bağlıdır. O zaman doğru olan karar, etkisini göreceğin zaman en yanlış olan karara dönüşmüş olabilir.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör