Bumerang - Yazarkafe
  • ssinemssi

HEPİMİZİN HAYATINDA:SOSYAL BULAŞMA

Kendimizi keşfetmek yerine hatta bazen kendi seçtiğimizi sandığımız yollar yerine etrafta gördüklerimizi uyguluyoruz. Bir rehbere ihtiyaç duyduğumuzda ilk iş başka insanların yaptıklarına bakıyoruz. Diğer insanların yaptığı seçimler ve davranışlarının bu ‘sosyal bulaşma’ aracılığıyla hepimizin hayatını fark ettiğimizden daha da etkilediğini söylüyor Psikolog Dr. Susan David. Peki hepimizin hayatının neredeyse her alanında olan bu ‘sosyal bulaşma’ nedir ?Bulaşma dendiğinde hepimizin aklına doğal bir temasla hızla yayılan bir virüs geliyor. Çalışmalar da bunu doğruluyor ve bazı davranışların gerçekten de soğuk algınlığı ve grip gibi olduğunu gösteriyor. Sosyal bulaşma da tam olarak bu aslında. Davranışlar da diğer insanlardan bize bulaşıyor.

Temasta bulunduğumuz obez insan sayısı arttıkça obez olma riskimiz artıyor. Hatta o kadar kişisel ve bireysel bir karar sandığımız boşanma olasılığı bile akran grubumuzdaki boşanan insan sayısı arttıkça artıyor. Bazı davranışları ise temas halinde olmadan da kapabiliyoruz. Sadece arkadaş değil arkadaşlarımızın arkadaşlarının boşanması bile etkiliyor yani kararlarımızı.

Neyin önemli olduğu, neyin bizi değerli ve farklı kıldığı konusunda doğduğumuz andan itibaren kültürün, reklamların, yetişme tarzımızın, dini eğitimlerimizin, aile ve arkadaşlarımızın etkisi altında kalıyoruz.

Arkadaşınız her gün Starbucks’tan kahve alıyor olabilir, okulunda/kariyerinde daha başarılı olabilir, insan ilişkilerinde daha başarılı olabilir… Bağlam ne olursa olsun karşılaştırma hep karşılaştırmadır.

Stanford Üniversitesi pazarlama bölümü profesörü iki yüz elli bin uçak yolcusunu incelemiş. Eğer yanımızdaki kişi uçakta alışveriş yapıyorsa bizim de yapma olasılığımızın %30 arttığını bulmuş.

Küçük görünse de bu tür kararlar uzun vadede bilinçsiz kararlar olduğundan kendimizi öylece ‘akıntıya bırakmak’ hayatımızın anlamını tüketir. Amaçlı bir yaşam sürme isteğimiz suya düşer ve bütün bunlar başarmak istediğimiz şeyleri başaramayacağımız anlamına gelir.

Dr. Susan David bize göre önemli olan şeyleri kılavuz olarak kullanabilmemiz için bize göre önemli olan şeylerle olan teması bırakmamamız gerektiğini söylüyor. “ Değerlerinizi çözümlemek için hiç zaman ayırmadıysanız her şeyi oluruna bırakıyorsunuz demektir. ” diye de ekliyor.


1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Luzrosa Blog

  • White Twitter Icon
  • White Instagram Icon