Bumerang - Yazarkafe
 
  • With Rify

PLAN HAZIRLAMANIN PÜF NOKTALARI

Bazen planlı ve programlı bir insan olmayı kafanıza koyarsınız ama bir süre sonra artık bu planlama olayına uyamadığınızı ya da bu kadar sıkı takipte kalamadığınızı hatta bunun çok sıkıcı bir şey olduğunu düşünerek bırakırsınız. Bu yazım planlı olmak isteyip nereden başlayacağını bilemeyenlere gelsin.


1- Ajanda Edinin


Öncelikle kendinize bir ajanda edinerek başlayın. Tabii bunun sayfalarında tarih yazan bildiğimiz ajandalardan olmasına gerek yok. Herhangi bir defterin boş sayfalarını kendi istediğiniz gibi tasarlayıp tarihleri bile istediğiniz şekilde yazarak kendinize özgü bir ajandaya sahip olabilirsiniz ki bunun ne kadar zevkli olduğunu gördüğünüzde plan yapmaya olan hevesinizin artacağını söyleyebilirim. Tabii yanınızda her yere taşıyacağınız bir defter olmasına dikkat ederseniz sizin için daha iyi olacaktır.

2- Sistem Oluşturun


Günlük ,haftalık veya aylık nasıl bir plan oluşturacağınıza karar vermelisiniz. Sizin için hangisi daha kolay olur, işlerinizi nasıl planlamanız gerek gibi temel sorulara cevap vermelisiniz. Mesela lise, üniversite vs. gibi haftalık programla işleyen bir hayatınız varsa haftalık yapacağınız planlar sizin için daha faydalı olacaktır.

3- Önceliklerinizi Belirleyin


Önceliğiniz okul mu, iş mi, çocuklarınızla/arkadaşlarınızla yapacağınız etkinlikler mi, katılacağınız aktiviteler mi önce bunları belirleyin programınızı hazırlarken. Sonra bunları da kendi içinde özelleştireceksiniz. Okuldan devam edersek hangi ders daha öncelikli, sınav tarihleri ne zaman, ne kadar sıklıkla ve ne zaman çalışmalısın gibi önemli noktalara karar verip hazırlamalısınız programınızı.

4- Küçük Notlar Alın


Her şeyi önceden planlayamazsınız sonuçta. Gün içerisinde de pek çok farklı etkenle planlarınız sarkabilir, değişebilir bu gayet normaldir. Her şeyi yazdığımız gibi yaşasaydık bu bizi robotlaştırırdı ve planlı yaşamanın dışında farklı bir hal alırdı. Gün içinde gelişen ve değişen olayları o günün sayfasına veya kendi hazırladığınız notlar kısmına (artık nasıl düzenleyeceğiniz size kalmış) not alırsanız hem o gün yapmanız gereken şeyler doğduğunda hatırlamanız kolay olur hem de gelecek günler için not düştüğünüzde gün sonunda o notlara bakarak dağılımını yapabilirsiniz.


10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör