Bumerang - Yazarkafe
 
  • ssinemssi

SPORA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN İPUÇLARI


1-HEDEF KOYUN!

İstikrar için en önemli koşul bir hedefiniz olmasıdır. Tabii bunların gerçekçi hedefler olması gerektiğini unutmayın. Bir haftada bütün fazlalıklarımdan kurtulacağım demeniz ulaşamadığınızda üzülmenize ve sporda gitgide soğumanıza yol açar. Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve ulaştığınız her hedef sonrasında daha yüksek bir hedef koyarak ilerleyin. Bu sizin kendi ilerlemenizi daha iyi görmenizi sağlayacak ve sizi tahmin ettiğinizden daha fazla motive edecektir.

2-NOT VE PLAN !

Haftada kaç günü veya kaç saati spora ayıracağınız, o gün hangi egzersizleri yapacağınız, hangi bölgelere çalışacağınız, hangi besinleri tüketeceğiniz gibi önemli noktaları planlayıp not etmeniz ilerlemenizi görmeniz için en güzel yoldur. Hangi besinlere daha çok ağırlık vereceğiniz, neleri azaltmalısınız gibi sorulara bulacağınız cevaplar bu notlarda olacaktır. Böylelikle bir sorunla karşılaştığınızda notlarınıza göz atıp sorunun neden kaynaklandığını da anlayabilirsiniz.

Plan hazırlama konusunda yardım almak isterseniz plan hazırlamanın püf noktaları yazımıza göz atabilirsiniz ve içerisinde bulunan haftalık plan taslağımızı ücretsiz indirerek alacağınız notları hiç uğraşmadan düzenli görebilirsiniz.

3-BESLENMENİZE DİKKAT EDİN!

Spor yaparken ağır diyetlere girmeniz direncinizi düşürerek sağlığınızı kötü etkilemek dışında pek de bir işe yaramaz. Bir diyetisyen eşliğinde hazırlanan program tabii ki çok daha faydalı olacaktır fakat bunun dışında bizim söyleyebileceğimiz sağlıklı bir diyet yaparak yediklerinize dikkat edin. Ne az ne de çok vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri almanız hem emeklerinizin boşa gitmesini engeller hem de hedeflerinize daha hızlı koşmanızı sağlar.

4-AYNI PROGRAMI TEKRARLAMAYIN!

Her gün her gün aynı egzersizleri yapmanızın, aynı kas gruplarını çalıştırmanızın vücudunuza sandığınız kadar faydası yok. Vücudunuz artık bu egzersizlere alışacağından kas gruplarınızda bir gelişim olmamaya başlar. Daha sağlıklı bir vücut için tabii ki bütün kas gruplarına yönelik çalışmanız daha iyi fakat bundan ziyade söylemek istediğimiz sıkıcı programların bir süre sonra size faydası olmayacağı gibi motivasyonunuzu da düşüreceğidir.

5-ISININ!

Isınma hareketlerini atlayıp bir an önce egzersizleri yapmaya çalışmanız kesinlikle enn yanlış hareketlerden biri. Kaslarınızı ısıtmadan, alıştırmadan onları çalıştırmaya çalışmanız kısa veya uzun vadede size türlü sağlık sorunları olarak geri dönecektir. En ufak hareketleri bile ısınmadan asla yapmayın. Vücudunuza bakmaya çalışırken ona kötülük etmiş olursunuz.

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör